USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Cała rada za absolutorium dla wójta

Aktualności

Grupa osób w formalnym ubiorze stoi w jasnym pomieszczeniu z dekoracjami. Mężczyzna w środku trzyma mikrofon, a osoba po lewej dzierży bukiet kwiatów.
19.06
2024

Cała rada za absolutorium dla wójta

Rada Gminy Głusk udzieliła wójtowi Jackowi Anasiewiczowi wotum zaufania i absolutorium za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Podczas głosowań, które odbyły się na sesji we wtorek 18 czerwca, za przyjęciem obydwu uchwał opowiedzieli się wszyscy radni.

Plan dochodów na 2023 rok został wykonany w 99,6%, a wydatków w 97,4%. Na inwestycje Gmina Głusk wydała w ubiegłym roku prawie 21 milionów 740 tysięcy złotych, czyli kwotę zbliżoną do tych, które samorząd wydawał na zadania inwestycyjne w ostatnich latach.

 
Według wójta Jacka Anasiewicza poziom inwestycji udało się utrzymać, ale 2023 roku do udanych trudno zaliczyć. - Powodem są samorządowe finanse, które kolejny rok cierpią z powodu reform podatkowych, znacznie zmniejszających nasze dochody. Chodzi m.in. o obniżenie stawki podatku dochodowego do 12% i podniesienie kwoty wolnej od podatku. Szacujemy, że od wprowadzenia zmian przed kilkoma laty straciliśmy około 20 milionów złotych. I to mimo rekompensat, które nie były wypłacane sprawiedliwie, co w swoich raportach potwierdziła choćby Najwyższa Izba Kontroli - podkreśla Jacek Anasiewicz. Wójt gminy Głusk przyznaje, że bieżący rok wcale nie musi być lepszy. - Czekamy na zmiany finansowania samorządów, o których dużo się mówi, ale nie są wprowadzane. Bez tego poprawa samorządowych budżetów nie będzie możliwa - uważa wójt Anasiewicz.

Listę najpoważniejszych wydatków inwestycyjnych w 2023 roku w gminie Głusk otwiera rozpoczęcie rozbudowy Szkoły Podstawowej w Prawiednikach. W ubiegłym roku samorząd wydał na to zadanie 8 milionów 630 tysięcy złotych, z czego ponad 6 milionów 543 tysiące to środki z Programu Inwestycji Strategicznych "Polski Ład".

 
Prawie 5 milionów 200 tysięcy złotych gmina przeznaczyła na budowę, przebudowę i modernizację dróg oraz przygotowanie dokumentacji pod takie inwestycje. Część tej kwoty, około 2,5 miliona złotych, pochłonęła budowa drogi w Prawiednikach, na którą gmina pozyskała ponad 1 milion 330 tysięcy z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kolejny prawie 1 milion 300 tysięcy złotych samorząd przeznaczył na asfaltowanie dróg. Te środki pochodziły wyłącznie z własnego budżetu.

Wśród ubiegłorocznych inwestycji było także dokończeniu budowy ujęć wody w Kazimierzówce i w Mętowie, zakończenie programu kompleksowej rewitalizacji oraz budowa i przygotowanie dokumentacji pod budowę oświetlenia drogowego. Na ujęcia wody gmina wydała 2 miliony 630 tysięcy, które prawie w całości pochodziły z "Polskiego ładu". Ostatnim zadaniem w ramach rewitalizacji była budowa świetlicy w budynku OSP Mętów, która kosztowała ponad 1 milion 140 tysięcy złotych, a na oświetlenie, w tym dokumentację, samorząd przeznaczył około 1 miliona 100 tysięcy złotych.


(fot. UG Głusk)

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-cala-rada-za-absolutorium-dla-wojta,31030.html?p=1

 

Powrót