USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Artystyczne nagrody powiatowe

Aktualności

Pięć osób stojących obok siebie, trzy w tradycyjnych polskich strojach ludowych, na tle banerów z herbami i flagą Unii Europejskiej.
02.07
2024

Artystyczne nagrody powiatowe

Artyści z gminy Głusk zostali docenieni przez powiatowe władze samorządowe. „Za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury” nagrody otrzymały Zespół Tańca Ludowego „Mały Głusk” i grupa teatralna „Być Kobietą”, działająca przy Bibliotece – Centrum Kultury w Dominowie.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów, odbyło się podczas czerwcowej sesji Rady Powiatu w Lublinie. Głuskich artystów nagrodzili starosta lubelski Sylwia Pisarek-Piotrowska i przewodniczący rady powiatu Piotr Sawicki. Wyróżnienie dla "Małego Głuska" odebrała dyrektor, kierownik artystyczny i choreograf zespołu Aleksandra Berecka oraz kierownik muzyczny Jakub Stefaniak. Z kolei w imieniu grupy "Być Kobietą" nagrodę przyjęły reżyserka i scenarzystka Aleksandra Oberda-Alimbajew oraz radna Rady Powiatu w Lublinie Urszula Paździor, która jest jedną z członkiń zespołu.

Wręczenie nagród uświetnił krótki występ zespołu "Mały Głusk", który zaprezentował kilka pieśni ludowych.

Grupa "Być Kobietą" powstała w 2016 roku. Prowadzili ją instruktorzy teatralni Luiza Tabaczewska, Tomasz Wnuk, Marek Grabowski i obecnie Aleksandra Oberda-Alimbajew. W swoim repertuarze grupa ma m.in. bajki i jasełka, a także przestawienia kabaretowe i patriotyczne. Ostatnie widowisko o "Największej bohaterce naszego życia" zespół zaprezentował w połowie czerwca.

"Mały Głusk" w ubiegłym roku świętował swoje 40-lecie. W tym czasie koncertował ponad 1000 razy w kraju i za granicą, zdobywając nagrody w konkursach i festiwalach oraz promując polski folklor m.in. w Hiszpanii, Macedonii, Turcji, Kazachstanie, czy w Grecji.

 

 

 

(fot. Starostwo Powiatowe w Lublinie/ZTL "Mały Głusk")

Powrót