Uczniowie ze szkół podstawowych w gminie Głusk osiągają coraz lepsze wyniki w nauce. Oprócz znakomitych ocen notują bardzo dobre wyniki na egzaminach i zdobywają nagrody w kuratoryjnych konkursach przedmiotowych. Za ambicję, zdolności i pracę są nagradzani także przez gminne władze samorządowe.
Uroczyste wręczenie stypendiów za osiągnięcia w roku szkolnym 2023/2024 odbyło się na sesji we wtorek 26 listopada. Odebrało je aż 26 uczniów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.
W ramach "Lokalnego programu wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży" uczniowie mogą otrzymać stypendia za wysokie wyniki w nauce, za szczególne osiągnięcia edukacyjne oraz za szczególne osiągnięcia artystyczne lub literackie.
By zasłużyć na stypendium za wysokie wyniki w nauce trzeba mieć średnią co najmniej 4,5 oraz wynik z egzaminu ósmoklasisty na poziomie co najmniej 95 procent. Stypendium za szczególne osiągnięcia edukacyjne przysługuje, na przykład za udział w konkursach i olimpiadach co najmniej na szczeblu wojewódzkim i średnią ocen minimum 4,0. Natomiast stypendium za szczególne osiągnięcia artystyczne lub literackie jest przyznawane za trzy pierwsze miejsca w konkursach o zasięgu ogólnopolskim.
Za rok szkolny 2023/2024 za wysokie wyniki w nauce zostało uhonorowanych 8 uczniów, za szczególne osiągnięcia edukacyjne - 21, a za szczególne osiągnięcia artystyczne - 2 uczniów.
Na liście stypendystów jest pięć osób, które otrzymały stypendia zarówno za wysokie wyniki w nauce, jak i za szczególne osiągnięcia edukacyjne.
Wśród nowych stypendystów jest 13 przedstawicieli Szkoły Podstawowej w Kalinówce, 9 - Szkoły Podstawowej w Mętowie, 6 - Publicznej Szkoły Podstawowej w Wilczopolu-Kolonii i 3 - Szkoły Podstawowej w Prawiednikach.
Stypendia za szczególne osiągnięcia w nauce odebrały - absolwentka szkoły w Wilczopolu-Kolonii Anna Karczmarska ze średnią wyników z egzaminu ósmoklasisty 97 procent i średnią ocen 5,71, absolwentki szkoły w Kalinówce - Laura Mroczka za średnią z egzaminu 99,3 procent i średnią ocen 5,72, Karolina Pyrih ze średnią z egzaminu 98,7 procent i średnią ocen 5,71, Katarzyna Oleksiewicz ze średnią z egzaminu 98,7 procent i średnią ocen 5,61, Anna Rychlik ze średnią z egzaminu 96 procent i średnią ocen 5,61, Klaudia Wydra ze średnią z egzaminu 97 procent i średnią ocen 4,94 i Julia Łopucka ze średnią z egzaminu 95 procent i średnią ocen 5,22 oraz absolwentka SP w Prawiednikach Hanna Kolasińska ze średnią z egzaminu 95,67 procent i średnią ocen 5,22.
Kolejna grupa nagrodzonych uczniów to laureaci stypendiów za szczególne osiągnięcia edukacyjne. Otrzymali je: Karolina Pyrih, Laura Mroczka, Katarzyna Oleksiewicz, Hanna Rychlik i Anna Karczmarska, a także Maksymilian Rosiek i Kajetan Czupryn z SP Kalinówka, Gabriel Romanek i Klaudia Krzewińska z SP Prawiedniki, Michalina Bolibok, Julia Harasymow i Mateusz Grela z SP Wilczopole-Kolonia oraz Aleksander Gąsior, Maksymilian Oprus, Wojciech Czerniakowski, Natalia Sztobryn-Solan, Liwia Wójcik, Tymoteusz Oprus, Bartłomiej Koss, Natalia Skórska i Katarzyna Omiotek z SP Mętów.
Pozostała dwójka stypendystów została uhonorowana za szczególne osiągnięcia artystyczne. To obecna ósmoklasistka z SP Kalinówka Julia Jankowska, która zajęła za drugie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym "Ludzie Kresów: opowieści nieznane" oraz Szymon Grela z V klasy SP Wilczopole-Kolonia, który zajął trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie "Ekologia w moim domu".
Duży wkład w sukcesach wymienionych uczniów maja ich opiekunowie: Piotr Sędłak, Agnieszka Dąbek, Agata Mikołajczyk, Urszula Bielak, Grażyna Piórkowska, Marzena Sagan, Katarzyna Michotka, Iwona Skórska, Monika Staszczak, Monika Pawłowska, Magdalena Małek, Małgorzata Wojtyła-Drwal i Olga Krzywicka.
Stypendia dla uczniów i podziękowania dla nauczycieli wręczyli wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz i przewodniczący rady gminy Konrad Borzęcki w asyście dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Anny Grzywaczewskiej.