USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Fota Kota - czas na głosowanie

Aktualności kulturalne i sportowe

Kot
12.02
2021

Fota Kota - czas na głosowanie

Kot śpiący... z pluszowym misiem, kot... piszący długopisem, kot... dyskutujący z myszą, kot w czapce i pod choinką, a nawet kot z... pilotem do telewizora. To tylko wybrane zdjęcia czworonożnych domowników, nadesłane przez mieszkańców gminy Głusk do miejscowego centrum kultury.

Placówka właśnie zakończyła przyjmowanie zgłoszeń w konkursie "Fota Kota" i opublikowała kocie zdjęcia na Facebook’u, gdzie w czwartek 11 lutego rozpoczęło się głosowanie internautów.

To oni wybiorą najciekawsze fotografie spośród prawie 100, nadesłanych przez ponad 40 autorów. Zgodnie z zasadami konkursu koty są na nich pokazane w pozach śmiesznych, poważnych, słodkich i strasznych.

Wszystkie zdjęcia są dostępne na profilu Biblioteki - Centrum Kultury w Dominowie na Facebook’u.

Głosowanie internautów trwa do południa w środę 17 lutego, a na nagrody mogą liczyć autorzy trzech fotografii, które zdobędą największą liczbę "polubień".

Termin zakończenia zabawy nie jest przypadkowy. 17 luty to oficjalny Dzień Kota, który w Polsce jest obchodzony od 2006 roku. Chociaż człowiek udomowił to zwierzę prawie 10 tysięcy lat temu, kot doczekał się swojego święta dopiero w 1990 roku we Włoszech.

Dzień Kota to nie tylko oddanie hołdu jednemu z najpopularniejszych zwierząt domowych, ale także pomysł na uwrażliwienie ludzi na problem bezdomnych i głodujących kotów. Szacuje się, że tylko w Polsce jest około 17 tysięcy takich bezdomnych czworonogów.

W Polsce święto kota jest obchodzone 17 lutego, ale na przykład w Wielkiej Brytanii koty "świętują" 8 sierpnia, a w Stanach Zjednoczonych - 29 października.

(fot. BCK w Dominowie)

 
Źródło: IAS 24 
 
Powrót