USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Konkurs dla zaczytanych

Aktualności kulturalne i sportowe

Ilustracja osób czytających książki
23.04
2021

Konkurs dla zaczytanych

Stan czytelnictwa w Polsce jest obecnie nieco lepszy niż w ostatnich kilku latach, ale co najmniej jedną książkę w ciągu roku wciąż czyta mniej niż połowa Polek i Polaków. By mieszkańców gminy Głusk było w tej grupie jak najmniej, miejscowa biblioteka zachęca do udziału w konkursie "Czytelnik roku".

Termin jego ogłoszenia, czyli piątek 23 kwietnia, został wybrany celowo ze względu na obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich.
 

By przystąpić do rywalizacji trzeba mieć kartę czytelnika wydaną przez Bibliotekę - Centrum Kultury w Dominowie lub filię w Wilczopolu Kolonii. Każdy uczestnik konkursu otrzyma do podpisania kartę zgłoszeniową, która zostanie w bibliotece oraz indeks na specjalne stemple. Za każdą przeczytaną i zwróconą w terminie książkę czytelnik dostanie jeden taki stempel, a po zebraniu trzydziestu może liczyć na niespodziankę i… zbierać dalej.

Laureaci, czyli osoby z największą liczbą stempli i przeczytanych książek, zostaną wybrani w sześciu kategoriach wiekowych, a tytuły "Czytelnika roku 2021/2022" zostaną przyznane m.in. dla "Zaczytanych maluchów" w wieku do 5 lat i "Zaczytanych seniorów" powyżej 65 roku życia.

Konkurs trwa do końca marca 2022 roku, jego wyniki mają być ogłoszone 23 kwietnia, a uroczyste wręczenie nagród i dyplomów jest planowane na maj podczas przyszłorocznych obchodów Tygodnia Bibliotek.

Pełny regulamin i kartę zgłoszeniową można znaleźć na stronie: www.centrumkulturyipromocjigminyglusk.pl, a dodatkowe informacje uzyskać także telefonicznie w BCK w Dominowie pod numerem: 81 751 90 05.

Z najnowszego raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w Polsce wynika, że w 2020 roku Polacy przeczytali o 3 procent więcej książek niż rok wcześniej. W całości lub fragmencie co najmniej jedną książkę w ciągu 12 miesięcy przeczytało 42 procent badanych, co jest najlepszym wynikiem od 6 lat.

Najczęściej Polacy czytają tzw. literaturę sensacyjno-kryminalną i popularną, a także biografie, wspomnienia i książki historyczne dotyczące 20. wieku. Chętniej sięgają po papierowe wydania niż książki w wersji cyfrowej. Czyta więcej kobiet niż mężczyzn i to wśród pań jest najwięcej osób czytających najbardziej intensywnie. Prawie połowa czytających kupuje książki. Poza tym pożycza je od znajomych, otrzymuje w prezencie, wypożycza z biblioteki, sięga do własnego księgozbioru albo korzysta w formie internetowego streamingu.


(fot. BCK w Dominowie)

 

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-konkurs-dla-zaczytanych,25049.html?p=1

Plakat CENTRUM GMINA UWAGA KONKURS! GŁUSK CZYTELNIK ROKU START 23 KWIETNIA 2021 SZCZEGÓŁ OWE INFORMACJE BIBLIOTEKA-CENTRUM KULTURY W DOMINOWIE REGULAMIN DOSTĘPNY NA www.CENTRUMKULTURYIPROMOCJIGMINYGLUSK.PL KULTURY BIBLIOTEK

 

Powrót