USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe KGW Ćmiłów w wojewódzkim konkursie...

Aktualności kulturalne i sportowe

KGW Ćmiłów
08.06
2021

KGW Ćmiłów w wojewódzkim konkursie kulinarnym

Koło Gospodyń Wiejskich w Ćmiłowie jest w wojewódzkim etapie konkursu kulinarnego „Najsmaczniejsze danie regionalne”, organizowanego w ramach Festiwalu KGW „Polska od kuchni”. Uznanie jurorów z Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie zdobył, przyrządzony przez koło z gminy Głusk, forszmak lubelski.

- Konkurencja szczególnie w województwie lubelskim była ogromna, a do etapu wojewódzkiego zostały zakwalifikowane tylko 22 propozycje. Wszystkie koła spotkają się pod koniec sierpnia na imprezie transmitowanej przez telewizję, podczas której będą przyrządzać konkursowe dania. Wcześniej, bo już w tym miesiącu, rozpocznie się głosowanie internautów. Do finału krajowego awansują dwa koła, z których jedno wybierze jury, a drugie internauci - wyjaśniają organizatorzy z Lokalnej Organizacji Turystycznej Inte - Gra".

Forszmak lubelski, przygotowany przez koło z gminy Głusk, został wzbogacony ziołem kurdybankiem, który podnosi walory smakowe potrawy. - Kurdybanek to roślina lecznicza o szczególnych właściwościach. Wspomaga przemianę materii, wzmacnia pracę wątroby i trzustki , reguluje pracę oskrzeli i płuc. Bogaty w wiele składników odżywczych i sole mineralne kurdybanek rośnie w naszych wiejskich ogrodach. Sam forszmak jest przyrządzany na bazie mięsa wieprzowego z dodatkiem wędzonego boczku, kiełbasy i kiszonych ogórków, a po dodaniu kurdybanku, ułatwia trawienie tej wysokokalorycznej potrawy - mówi przewodnicząca KGW Ćmiłów Urszula Gęca.

Danie to zostało już docenione w wojewódzkim konkursie kulinarnym w 2019 roku, zajmując drugie miejsce.

W eliminacjach konkursu artystycznego, także organizowanego w ramach Festiwalu "Polska od kuchni" KGW Ćmiłów reprezentował obraz malowany farbami akrylowymi, autorstwa członkini koła Teresy Jadwigi Szpot.

(fot. arch. KGW w Ćmiłowie)

Źródło: 

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-kgw-cmilow-w-wojewodzkim-konkursie-kulinarnym-foto,25273,1.html

 

Powrót