USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Dożynki Gminne w Dominowie

Aktualności kulturalne i sportowe

Chleb dożynkowy
23.08
2021

Dożynki Gminne w Dominowie

Najładniejszy wieniec dożynkowy w gminie Głusk przygotowała delegacja Wilczopola Kolonii. Drugie miejsce zajęła kompozycja z Dominowa, trzecie – z Głuszczyzny, a jedyne wyróżnienie przypadło Wólce Abramowickiej. Wyniki dorocznego konkursu zostały ogłoszone podczas 16. Dożynek Gminy Głusk, które odbyły się w niedzielę 22 sierpnia w Dominowie.

Uroczystość rozpoczęła prezentacja delegacji dożynkowych, które poprowadzili starostowie - Olga Krzywicka z miejscowości Kliny i Artur Kukuryk z Wilczopola. To oni przekazali tradycyjny bochen chleba wójtowi gminy Głusk Jackowi Anasiewiczowi i przewodniczącej rady gminy Sylwii Jurek.

Dożynkowe kompozycje zostały poświęcone podczas dziękczynnej mszy świętej, które przewodniczył proboszcz parafii Błogosławionego Biskupa Władysława Gorala w Lublinie ksiądz kanonik Mariusz Nakonieczny. - Ziemię trzeba kochać i oddawać jej szacunek. Ona odwdzięczy się wydając obfite owoce, które będą cieszyć nie tylko rolnika. Przejawem tego szacunku i zdolności mieszkańców są wieńce oraz kosze owoców, kwiatów i warzyw, które pokazują bogactwo głuskiej ziemi - mówił podczas homilii ksiądz kanonik Mariusz Nakonieczny.

Dwie spośród 16 delegacji pochwaliły się, nie tylko dożynkowymi kompozycjami, ale również sukcesami w półfinale wojewódzkim Ogólnopolskiego Konkursu "Kobieta Gospodarna", który odbył się w przeddzień niedzielnego święta plonów. W kategorii "ciasto jak dawniej" Koło Gospodyń Wiejskich z Żabiej Woli zajęło pierwsze miejsce z "tortem z mąki chleba razowego", a KGW Mętów zdobyło pierwszą nagrodę za pracę artystyczną - "serwetę richelieu".

W części artystycznej święta plonów wystąpiły lokalne grupy wokalne i muzyczne. Jako pierwsza zagrała Orkiestra Dęta Gminy Głusk, która zaprezentowała m.in. program przygotowany na już nagraną i planowaną do wydania w najbliższym czasie płytę. Potem na plenerowej scenie pojawił się Zespół Tańca Ludowego "Mały Głusk", który został wręcz entuzjastycznie przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność. Równie rzęsiste brawa zebrał Zespól Śpiewaczy "Głuskowianki", który zaprezentował się dwukrotnie, a listę wykonawców dopełnili: Zespół Szkolny Pieśni i Tańca "Janek i Stefanek" ze szkół podstawowych im. Jana Pawła II w Mętowie i Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu Kolonii, Schola z Wilczopola z solistami - Patrycją Wosiak, Wiktorem Kucharczykiem i Kubą Turlewiczem, Zuzanna Pawełczak ze szkoły w Prawiednikach oraz rodzeństwo wokalistów i absolwentów szkoły w Kalinówce - Justyna Socha i Kacper Socha.

Wieczorem publiczność bawiła się w rytm przebojów z lat 70. i 80. z zespołem "Alibii". Na zakończenie koncertu grupa, w której występuje sobowtór Maryli Rodowicz, zaprosiła na scenę.… "Głuskowianki", by razem zakończyć wspólną zabawę.

Podczas dożynkowego festynu trwała zbiórka na rzecz 16-letniego Dawida Grzesiaka z Lublina, który leczy się po wypadku drogowym, a rachmistrzowie przyjmowali informacje od osób, które chciały wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności. W niedzielne popołudnie z tej propozycji skorzystało ponad 100 osób. Ponadto pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Głusku rozdawali "Pudełka życia", które błyskawicznie rozeszły się wśród dożynkowych gości. Takie pudełka z ważnymi informacjami o pacjentach ułatwiają ratownikom niesienie skutecznej pomocy w stanach zagrożenia zdrowia i życia.

Imprezie towarzyszyły zabawy na dmuchanych zjeżdżalniach i inne atrakcje dla dzieci, stoiska lokalnych twórców oraz stoiska gastronomiczne, a całość zakończyła nocna dyskoteka.

(fot. BCK w Dominowie)

 
Źródło: IAS24

https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-16-dozynki-gminne-w-dominowie-foto,25687.html

 

Powrót