USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Odkrywanie artystycznych talentów

Aktualności kulturalne i sportowe

zdjecie
25.04
2022

Odkrywanie artystycznych talentów

Gdy jakiś czas temu grupa mieszkańców gminy Głusk, bez wcześniejszego przygotowania, rozpoczynała warsztaty malarskie, nikt nie przypuszczał, że właśnie rozpoczyna swoją prawdziwą przygodę ze sztuką. Dzisiaj niektórzy mają na swoim koncie nawet po 100 obrazów, z których część zaprezentowali w tym tygodniu na wystawie w Bibliotece – Centrum Kultury w Dominowie.

- Wszystko zaczęło się w 2018 roku, gdy zorganizowaliśmy warsztaty malarskie pod hasłem "Malowany Głusk", współfinansowane ze źródeł zewnętrznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem. Większość uczestników przyznawała, że nigdy wcześniej nie miała nawet pędzla w ręku. Po przerwie spowodowanej pandemią, jesienią ubiegłego roku reaktywowaliśmy grupę, zapraszając na kolejne bezpłatne warsztaty w naszym centrum kultury. Efektem były m.in. obrazy, związane tematycznie z gminą Głusk, z których część została zaprezentowana na najnowszej wystawie - mówi dyrektor BCK w Dominowie Agnieszka Stępniak.

Autorzy, którzy pracowali pod kierunkiem Izabeli Salagierskiej, uwiecznili na płótnie m.in.: stawy i Bramę-Wieżę w Dominowie, młyn w Wilczopolu, kościoły w Głusku i w Ćmiłowie oraz kilka miejscowych kapliczek.

Na ekspozycji, której wernisaż odbył się w środę 20 kwietnia, malarze prezentowali także inne swoje obrazy. Efekty pracy pokazali również uczestnicy warsztatów pisania ikon, które przez kilka ostatnich miesięcy odbywały się w świetlicy w Głuszczyźnie pod kierunkiem Elżbiety Dudzińskiej.

Podczas środowego wernisażu talenty lokalnych artystów podziwiali m.in. przedstawiciele władz samorządowych z wójtem gminy Głusk Jackiem Anasiewiczem, dyrektor Samorządowego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół Gminy Głusk Anną Grzywaczewską i kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urszulą Paździor. Spotkanie dopełnił recital pianistyczny Aleksandry Oberdy-Alimbajew.


Grupa malarska w Dominowie wciąż rozwija swoje pasje na zajęciach, odbywających się teraz z inicjatywy samych zainteresowanych, w centrum kultury w Dominowie i jest otwarta na nowych członków. Zainteresowani mogą się w tej sprawie kontaktować z BCK, by wcześniej umówić udział w warsztatach, które zwykle odbywają się w soboty.

Prawie 20 obrazów, przedstawiających ciekawe zakątki gminy Głusk, nadal można oglądać na wystawie w sali widowiskowej centrum kultury w Dominowie. Z kolei ikony zostaną zaprezentowane ponownie na uroczystym otwarciu świetlicy w Głuszczyźnie 8 maja.

(fot. BCK w Dominowie)

 

Źródło: IAS24

 

 
https://ias24.eu/aktualnosci,glusk-odkrywanie-artystycznych-talentow-foto,26939,15.html
Powrót