USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Strażacka uroczystość w Ćmiłowie

Aktualności kulturalne i sportowe

Strażacka uroczystość w Ćmiłowie
04.05
2023

Strażacka uroczystość w Ćmiłowie

Kilka powodów do świętowania mieli podczas tegorocznej "majówki" strażacy i mieszkańcy Ćmiłowa oraz innych miejscowości w gminie Głusk. W środę 3 maja odbyły się obchody 60-lecia miejscowej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej i gminne obchody patrona strażaków, czyli Dnia św. Floriana, połączone z oficjalnym otwarciem świetlic w nowym budynku OSP Ćmiłów.

Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą w kościele w Ćmiłowie odprawił proboszcz miejscowej parafii ksiądz Józef Czerwieniec. Po eucharystii delegacje wszystkich jednostek OSP z gminy Głusk przeszły w asyście gminnej orkiestry dętej na plac przy remizie OSP Ćmiłów, gdzie odbyła się oficjalna część obchodów.

Dotychczasową historię "jubilatki" przedstawił prezes jednostki Henryk Świstak, który przypomniał, że Ochotnicza Straż Pożarna w Ćmiłowie została wpisana do rejestru stowarzyszeń i związków Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Lublinie 24 lipca 1962 roku. Założycielami byli prezes Jan Grzesiak, sekretarz Sławomir Paździor i naczelnik Henryk Łapiński. OSP nie miała wtedy strażnicy, a sprzęt był przechowywany na prywatnych posesjach. Starania o własną siedzibę rozpoczęły się w 1963 roku, a zakończyły wydzieleniem części świetlicy na potrzeby jednostki. Własnego lokum z garażem druhowie dorobili się ponad 20 lat później, a nowy budynek postawili w czynie społecznym. Pierwszy samochód jednostka otrzymała w 1997 roku, a cztery lata później miała swój sztandar. Najnowszym nabytkiem jest kupiony w czerwcu ubiegłego roku średni samochód ratowniczo-gaśniczy MAN, którego zakup sfinansowała Gmina Głusk, a który podczas środowej uroczystości poświęcił ksiądz Józef Czerwieniec. Samochód, którego druhowie używają od ubiegłego roku, nie jest nowy, ale zdecydowanie nowszy niż jego poprzednik, do tego bardziej komfortowy i wyposażony w dwukrotnie większy zbiornik na wodę.

Jubileuszowa uroczystość była nie tylko okazją do podsumowań, ale również uhonorowania wyróżniających się strażaków, którzy odebrali medale i odznaki z rąk prezesa Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Głusku i wójta gminy Głusk Jacka Anasiewicza, sekretarza zarządu oddziału powiatowego Krzysztofa Ostrowskiego i starszego brygadiera Zenona Pisiewicza z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie.

"Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa" został uhonorowany Marek Kroszka, srebrny otrzymali Leszek Psujek i Tomasz Świstak, a brązowe odebrali Henryk Szpot i Sławomir Świstak.

Prezes OSP Ćmiłów otrzymał "Srebrną Odznakę za Zasługi dla Pożarnictwa Województwa Lubelskiego", a kolejnych trzech druhów - Karol Chyliński, Robert Łepek i Grzegorz Zonik - zostało wyróżnionych odznakami "Wzorowy Strażak".

Listę odznaczonych dopełnia pięciu strażaków, którzy zostali uhonorowani za wieloletnią służbę. Najdłuższym, bo 45-letnim stażem może się poszczycić Henryk Świstak. Za 40 lat służby został wyróżniony Zdzisław Drwal, za 30 lat - Krzysztof Listos, za 25 lat - Marek Kroszka i za 20 lat - Tomasz Świstak i Leszek Psujek.

Ważnym punktem środowych obchodów było także poświęcenie nowego budynku OSP Ćmiłów. Do istniejącego wcześniej obiektu została dobudowana nowa, trzykondygnacyjna część z łącznikiem na potrzeby świetlicy środowiskowej i garażem dla miejscowej OSP. Obecnie parter nowego obiektu zajmuje OSP Ćmiłów, z pierwszego piętra korzystają członkinie koła gospodyń i inni mieszkańcy Żabiej Woli, a najwyższą kondygnację zajmuje KGW i mieszkańcy Ćmiłowa.

OSP Ćmiłów jest jedną z 6 jednostek w gminie Głusk. Dwie z nich - OSP w Wilczpolu i OSP w Mętowie - działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym.

 

fot. Jacek Sadowski

 
Powrót