USTAWIENIA

Jesteś na: Aktualności Wydarzenia kulturalne i sportowe Dni dziedzictwa z historią gminy i...

Aktualności kulturalne i sportowe

Dni dziedzictwa z historią gminy i kościoła w tle
28.01
2020

Dni dziedzictwa z historią gminy i kościoła w tle

Zakończyła się wystawa archiwalnych fotografii z gminy Głusk. Przez tydzień można je było oglądać w odrestaurowanym kościele św. Jakuba Apostoła przy ul. Głuskiej w Lublinie, a finisaż ekspozycji odbył się w poniedziałek 27 stycznia podczas obchodów Dni Dziedzictwa Historycznego i Kulturowego Gminy Głusk.

Prezentacja zdjęć w Bramie-Wieży w Dominowie towarzyszyła wykładowi "O historii i zabytkach gminy Głusk", który w poniedziałkowe popołudnie wygłosili - miłośnik historii z Lublina Krzysztof Mucha i przewodnik turystyczny Jerzy Mleczek, który mieszka w Dominowie.
 
Spotkanie otworzył wójt gminy Głusk Jacek Anasiewicz, a podsumował proboszcz parafii ś. Jakuba Apostoła w Lublinie ksiądz Zbigniew Pietrzela.
 
Najstarsza fotografia, prezentowana na wystawie, pochodzi z końca 19. wieku, a znajduje się na nim fasada kościoła - najpierw pod wezwaniem Trójcy Świętej, potem Najświętszej Marii Panny, a od 15. wieku - św. Jakuba Apostoła.
 
Znaczna część fotografii pochodzi z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, ale wśród eksponatów są również prywatne archiwa mieszkańców gminy Głusk, a nawet niemieckiego żołnierza z początku lat 40. minionego wieku.
 
Większość zdjęć dotyczy architektury, ale na fotografiach są także prezentowani ludzie i różne wydarzenia z historii gminy Głusk.
 
Wystawa i poniedziałkowy wykład w Bramie-Wieży w Dominowie były częścią większego projektu "Renowacja obiektu zabytkowego - kościoła św. Jakuba Apostoła w Lublinie", współfinansowanego ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Partnerami tego projektu są Gmina Głusk i Biblioteka-Centrum Kultury w Dominowie. Samorząd gminny był współorganizatorem poniedziałkowych dni dziedzictwa, natomiast centrum kultury tydzień wcześniej zorganizowało w kościele przegląd kolęd i pastorałek.
 
(fot. BCK Dominowie)
 
Powrót