Głusk: Dzieciaki do rakiet


Uczniowie Szkoły Podstawowej w Kalinówce w gminie Głusk rozpoczynają w przyszłym tygodniu zajęcia tenisowe, które wygrali w ogólnopolskim konkursie „Dzieciaki do rakiet”. Oprócz nauki, w ramach programu będą się odbywać zawody międzyszkolne, a zwycięska reprezentacja pojedzie na wycieczkę do Disneylandu pod Paryżem.

O tym, że takie inicjatywy są potrzebne przekonują wyniki badań, które wskazują, iż co szósty chłopiec i prawie co szósta dziewczynka w wieku 11 – 12 lat w Polsce ma problemy z nadwagą, a co czwarte dziecko poniżej 14 roku życia uprawia sport okazjonalnie. By to zmienić potrzebna jest nie tylko odpowiednia dieta, ale również wysiłek fizyczny.

Na udział w programie „Dzieciaki do rakiet” trzeba było sobie zasłużyć. Najpierw uczniowie nagrywali filmy, promujące sport i aktywność, które brały potem udział w głosowaniu internetowym. Szkoły, które zdobyły największą liczbę głosów awansowały do kolejnego etapu.

Tę fazę rozpoczęło w połowie listopada szkolenie dla prowadzących zajęcia w 50 placówkach w Polsce. Ze szkoły w Kalinówce uczestniczyli w nim nauczyciele wychowania fizycznego – Paweł Tokarski i Artur Iwan, a z województwa lubelskiego do tego etapu zakwalifikowały się jeszcze tylko: Szkoła Podstawowa nr 4 im. Adama Mickiewicza w Lublinie, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Łęcznej, Szkoła Podstawowa nr 45 w Lublinie i Szkoła Podstawowa nr 3 im. Elizy Orzeszkowej w Zamościu.

Oprócz szkolenia, w ramach programu szkoła w Kalinówce zostanie wyposażona w rakiety, piłki, siatki i inny sprzęt do uprawiania mini tenisa, który będzie wykorzystywany podczas zajęć. W marcu w szkołach będą się odbywać wewnętrzne rozgrywki, które mają wyłonić reprezentację na turnieje międzyszkolne, planowane na kwiecień przyszłego roku. Po dwie najlepsze ekipy z każdego województwa zagrają w czerwcu w finale, w którym wystąpi 20 drużyn. Każda otrzyma bon o wartości 500 złotych do wykorzystania na zakup sprzętu sportowego, a nagrodą specjalną dla triumfatora turnieju finałowego jest wyprawa do Disneylandu.

(fot. SP w Kalinówce)