Głusk: Nowe dotacje na inwestycje


Gmina Głusk otrzyma z Unii Europejskiej pieniądze na rozbudowę sieci wodociągowej i infrastruktury przedszkolnej. Umowy o przyznaniu dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego są już podpisane, a pierwsze prace rozpoczną się w tym roku.

Samorząd chce wybudować brakujące odcinki wodociągu oraz zmodernizować sieć niemalże w całej gminie. Projekt obejmuje remont 4 ujęć, budowę tak zwanych spinek sieci wodociągowej o długości około 14 kilometrów i modernizację sieci, czyli wymianę węzłów i
zasuw na długości około 7 kilometrów. – Po podpisaniu umowy możemy ogłaszać przetarg na wykonanie robót, które formalnie będą rozłożone na trzy lata. Liczymy jednak, że uda nam się je rozpocząć w bieżącym i zakończyć w przyszłym roku – mówi wójt Jacek Anasiewicz.

Wartość kosztorysowa tego projektu to prawie 5 milionów złotych, z czego ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych stanowi dotacja z RPO. Ostateczny koszt prac będzie znany po rozstrzygnięciu przetargu.

Także z RPO będą pochodzić środki na urządzenie przedszkoli publicznych, które mają powstać w szkołach w Mętowie, Prawiednikach, Wilczopolu-Kolonii i w Kalinówce. – Najszybciej powinny być wykonane prace w trzech pierwszych placówkach, gdzie miejsca dla przedszkolaków zostaną wygospodarowane z istniejących pomieszczeń, które trzeba dostosować m.in. do przepisów przeciwpożarowych i wymogów sanitarnych. Natomiast przedszkole w Kalinówce będziemy urządzać dopiero po rozbudowie szkoły, finansowanej z innego źródła, w której prace chcemy rozpocząć w tym roku – wyjaśnia Jacek Anasiewicz.

Szacuje się, że przygotowanie infrastruktury przedszkolnej będzie kosztować prawie 1 milion złotych, z czego ponad 800 tysięcy złotych Gmina Głusk otrzyma z RPO.