Głusk: Segregacja odpadów inaczej, od sierpnia


Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy dotyczące segregacji odpadów. W poszczególnych gminach będą one wchodzić w życie wraz z nowymi umowami na odbiór i zagospodarowanie odpadów. W gminie Głusk obecna umowa wygasa z końcem lipca, dlatego nowe przepisy będą obowiązywać od 1 sierpnia.

Wójt Jacek Anasiewicz uważa, że zmiany będą duże, ale mieszkańcy gminy Głusk nie powinni mieć większych kłopotów z ich stosowaniem. – Nowe przepisy wejdą w życie za kilka tygodni, które chcemy wykorzystać na rozstrzygnięcie przetargu na odbiór i zagospodarowanie odpadów oraz akcję informacyjną wśród właścicieli posesji. Do 1 sierpnia wszystko powinno być gotowe – mówi Jacek Anasiewicz.Do tej pory w gminie Głusk frakcja sucha była zbierana w dwóch workach – w jednym było szkło, zaś w drugim – pozostałe odpady. Od 1 sierpnia segregacja będzie dokładniejsza. Do niebieskich worków mieszkańcy będą wrzucać papier, do zielonych – szkło, a do żółtych – metal i tworzywa sztuczne. Oprócz tego firma, która wygra przetarg będzie odbierać odpady biodegradowalne – w brązowych workach z napisem „BIO”, w brązowych workach z napisem „BIO-zielone” – odpady zielone czyli na przykład trawę czy liście, a w czarnych workach – popiół, który będzie odbierany od 1 października do 30 kwietnia.

Nowe będą również zasady odbierania odpadów zielonych, które raz w miesiącu (maksymalnie 5 worków) będą odbierane w ramach standardowej opłaty śmieciowej. Bez limitu będzie je można dostarczać do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Wilczopolu-Kolonii. Od 1 kwietnia do 31 października właściciele nieruchomości, którzy złożyli stosowne deklaracje, będą mogli korzystać także z dodatkowego odbioru odpadów zielonych. Każdy dodatkowy odbiór do 5 worków skoszonej trawy czy liści będzie kosztować 20 złotych.Worki na posegregowane śmieci ma dostarczyć firma, która wygra przetarg.