Głusk: Żywność dla potrzebujących


Około 700 mieszkańców gminy Głusk z najbardziej potrzebujących rodzin otrzymało w tym miesiącu pierwsze paczki z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa. To efekt porozumienia Bankiem Żywności w Lublinie, z którym miejscowy ośrodek pomocy społecznej współpracuje drugi rok.

- W poprzedniej edycji programu liczba obdarowanych nie przekroczyła 620, co jest związane przede wszystkim ze zmianą kryterium dochodowego, upoważniającego do otrzymania wsparcia. Wcześniej nie przekraczało ono 200% kryterium dochodowego uprawniającego do skorzystania z pomocy społecznej, co spowodowało, że liczba uprawnionych była mniejsza – ocenia kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dominowie Alicja Juśkiewicz. Obecnie o pomoc mogą się ubiegać osoby, których dochód nie przekracza – w przypadku osoby samotnie gospodarującej – 1 tysiąca 268 złotych, a w przypadku osób w rodzinie – 1 tysiąca 28 złotych netto miesięcznie na osobę.

W paczkach, które rodziny z gminy Głusk już otrzymały, były: kasza gryczana, makaron, cukier, powidła, koncentrat pomidorowy, szynka drobiowa i gulasz wieprzowy z warzywami. Asortyment będzie się zmieniać w kolejnych transzach.

Na razie GOPS wydał ponad 12 ton żywności i teraz czeka na kolejny transport. Dokładny termin zależy od zasobów banku żywności, ale pracownicy ośrodka spodziewają się, że dary powinny dotrzeć do Dominowa w listopadzie.

Paczki mogą odebrać tylko te osoby, które spełniają kryterium dochodowe i mają odpowiednie skierowanie. Zainteresowani tą formą wsparcia, którzy jeszcze nie posiadają takiego dokumentu, powinni się w tej sprawie zgłosić do ośrodka pomocy.

(fot. arch. GOPS w Dominowie)