USTAWIENIA

Jesteś na: Kultura i Sport Orkiestra Dęta Gminy Głusk
Orkiestra Dęta Gminy Głusk

Lokalny samorząd pozyskał środki na zakup instrumentów i strojów dla zespołu z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Kraina wokół Lublina". Zakupiono 30 instrumentów, w tym: trąbki, saksofony, puzony, klarnety, bęben i werble. Pomysłodawcą i współzałożycielem orkiestry był nauczyciel muzyki Henryk Skórski, oraz multiinstrumentalista Jacek Szpunar.

Orkiestrę od początku istnienia wspierał wójt Jacek Anasiewicz. Kapelmistrzem nowo powstałego zespołu został Dariusz Lewandowski – trębacz z Filharmonii Lubelskiej. Pierwsze próby orkiestry rozpoczęły się w lutym 2015 r. W pierwszym składzie zespołu znalazły się głównie osoby, które dopiero zaczynały swoją przygodę z muzyką, uczące się gry na poszczególnych instrumentach od podstaw. Formacja od początku miała wielopokoleniowy charakter, członków często stanowią rodzice z dziećmi. Pierwszy swój koncert orkiestra dała podczas obchodów rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Podczas uroczystości, która odbyła się w kościele pod wezwaniem Św. Ducha w Ćmiłowie w dniu 3.05.2015 r. orkiestra zapewniła swym występem oprawę mszy św. Zespół zagrał m.in. religijne pieśni patriotyczne "Boże coś Polskę" i "Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo", a także "Intradę", czyli sygnał na podniesienie oraz "Tusz" i "Marsz szkolny".

Wśród świadków debiutu były poczty sztandarowe Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy, przedstawiciele władz samorządowych oraz mieszkańcy, którzy ze wzruszeniem przyjęli popisy miejscowych muzyków, którzy do debiutu przygotowywali się przez niespełna trzy miesiące. Od czasu swojego powstania orkiestra rozwija się w bardzo szybkim tempie, poszerzając swój repertuar. Formacja ma już na swoim koncie wiele występów. Zawsze uświetnia swoimi koncertami lokalne uroczystości kościelne, patriotyczne, okazjonalne jak np. jubileusze strażackie. Ponadto brała już kilkakrotnie udział w przeglądach orkiestr dętych w Bychawie, Polichnie, Poniatowej, Czemiernikach. Ma również na swoim koncie występ między innymi w Nałęczowie, Wierzchniowie, Lublinie, Skrzynicach. We wrześniu 2018 r. wystąpiła także w Filharmonii Lubelskiej podczas koncertu "Dla Niepodległej", organizowanym przez Kuratorium Oświaty w Lublinie.

Biblioteka
Treść